Betonové květináče

Betonové květináče na zahradě
Betonové květináče na zahradě

Beton se stále více v posledních letech dostává do popředí a je hojně využívaným materiálem. Okrasné květináče z betonu vypadají designově hezky, a dokonce jsou i funkční. Obvykle se vyrábí z pohledového betonu, tudíž mohou být hladké, nebo také tryskané. Fantazii se meze nekladou, což velmi dobře ví i samotní výrobci, proto můžete zakoupit květináče různých tvarů a velikostí.

Na co květináče použít

Zahrada bez okrasných květin či stromů není zahradou. K tomu je však zapotřebí poměrně velké množství květináčů, pokud chceme květiny zazimovávat či přemisťovat. Pak ale bohužel stačí větší vítr a nádoby se převrhnou společně s rostlinou, která se může díky tomu poničit. Betonový květináč vám zajistí potřebnou stabilitu a ještě skvěle ozvláštní vaši zahradu netradičním, ale za to velmi jednoduchým vzhledem.

Výhody

Venkovní betonové květináče přináší zahrádkářům mnoho výhod. Jako první jsme tedy již uvedli, že jsou opravdu stabilníodolávají poryvům větru a změnám klimatu. Snadno jejich vzhled proměníte na jaře i na podzim zasazením různých okrasných rostlin. Ačkoli jsou z betonu, nebývají extrémně těžké, takže i přemístění dle požadavků rostliny je reálné.

Navíc se nemusíte obávat mrazu, protože tomu hravě odolají. Životnost těchto květináčů se pohybuje v řádu několika let, což je jistě velká změna oproti keramickým či hliněným nádobám. S tím tedy souvisí i fakt, že se tato investice rozhodně vyplatí.

Obce i města využívají velké okrasné betonové květináče k sázení stromů, které pomáhají udržovat ve městě dostatek zeleně a kyslíku. Mnohdy také svou velikostí slouží jako zátaras pro neukázněné řidiče, kteří nerespektují dopravní značení. Rostliny jsou v nich téměř bezúdržbové, obvykle stačí sem tam nějaký deštík. V období sucha se jednoduše zalijí a díky odtokovému kanálku nedochází k přelití rostliny. Navíc velice dobře odolávají nepřízni počasí a také vandalismu. Díky vysoké hmotnosti u nich nehrozí krádež.

Mýty a fakta

Vysoká cena – na trhu je nyní mnoho výrobců, kteří dokážou cenu snížit na minimum, a tak se dají zakoupit i za příznivé sumy. Věřte, že tato investice se vám však rozhodně vyplatí. Pokud i přes to máte dojem, že je cena příliš vysoká, zkuste domácí výrobu betonových květináčů – návodů koluje po webech nespočet.

Nelze přemístit – je všeobecně známo, že beton patří mezi těžší materiály. Pokud zvolíte větší květináč a naplníte jej hlínou, váha se pochopitelně zvýší. Vždy jej však může za pomoci někoho dalšího přesunout.

Neodolá mrazu – ba naopak! Beton je jedním z nejvíce odolných materiálů, který mrazu odolává. Jen si vzpomeňte k čemu všemu jako samotný materiál slouží.

Rostlinám se v něm nebude dařit – díky odtokovým kanálkům, nemusíte mít obavy o vitalitu rostlin. Případný déšť rostliny zalije a přebytečná voda vyteče ven. Na jaře vám tak zahradu můžou zdobit primule, naopak na podzim zasázejte vřes, který odolá i prvnímu zimnímu mrazíku. Sázet můžete také menší okrasné stromky, nebo keříky.

Krásně naaranžované betonové květináče

Několik slov na závěr

Květináče z betonu mohou vaší zahradě jedině prospět. Díky odtokovým kanálkům nedochází k přelití rostlin a pokud dostatečně prší, nemusíte se o rostlinky nijak zásadně starat. Samotný květináč je také zcela bezúdržbový. Beton odolá poryvům větru, silnému dešti a v neposlední řadě i velkým kroupům.

Vyrábí se v mnoha designech, takže můžete vlastnit květináč naprosto jednoduchý, nebo také ozdobný. Dalším benefitem je rozhodně minimální možnost krádeže díky větší hmotnosti. S betonovým květináčem naplněným mokrou hlínou se rozhodně žádný nenechavec tahat nebude.

Zakoupit je lze v mnoha e-shopech či hobby marketech. S trochou šikovnosti si je také můžete vyrobit doma. Samotná výroba není nijak složitá. Potřebovat budete pouze nádobu pro vytvoření odlitku, beton a něco na jeho případné zatížení. Upusťte uzdu fantazie a ještě se na pár minut při výrobě zabavte.