Bublinková fólie na bazény jako nenápadný pomocník s ohřevem vody

Bazén s bublinkovou fólií
Bazén s bublinkovou fólií

Základní stručný popis

Bublinkové fólie se stejně jako tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu, stala neodmyslitelnou součástí výbavy každého člověka vlastnícího bazén. Bublinková fólie na bazénu nemá pouze krycí vlastnost proti případným listům a nečistotám, ale slouží také pro zamezení nežádoucího úniku tepla či odpařování vody ve vnitřních prostorách. Bublinková fólie může být rovněž nazývána solární plachtou, jelikož zajišťuje také ohřev vody. Fólie se vyrábějí a prodávají v řadě provedení a velikostech.

Použití bublinkové fólie

Bublinkové fólie patří do běžné výbavy všech majitelů bazénů. Ať už velkých zapuštěných nebo těch menších nadzemních. Bublinkové solární plachty na bazén slouží primárně k ohřevu bazénové vody. Nejen, že fólie vstřebává sluneční svit a tím vyhřívá vodu v bazénu, ale také zabraňuje úniku tepla z vody do okolí. Především v letním období hrozí bazénům poměrně velká ztráta vody, která vzniká odpařováním. Bublinková fólie má dále za úkol chránit vodní hladinu před nečistotami z okolí. Může se jednat o listy blízko stojících stromů, mušky, komáry, prach či pyl.

Bublinkové fólie se vyrábějí v nejrůznějších provedeních. Liší se materiálem, barvou či rozměry. Na bazénech se nejčastěji setkáte s modrou nebo černou bublinkovou fólií. Své oblibě se v posledních letech těší vedle těch klasických rovněž solární transparentní plachty na bazén. Dávejte si pozor, aby vaše fólie zahrnovala tzv. UV stabilizaci. Jedná se o technologii zabraňující degenerativním změnám fólie vlivem UV spektra slunečního záření, kterému je fólie vystavena.

Černé bublinkové fólie jsou nejúčinnější pro ohřev vody. Černá barva nejvíce pohlcuje sluneční svit a tím zajišťuje rychlý a významný ohřev vody. Do bazénu se přes černou folii nedostává ani světlo, čímž fólie přispívá k ochraně proti tvorbě sinic a zelených řas.

U bublinkových fólií rozhoduje o kvalitě hodnota udávaná v jednotkách mic (mikrony). U výrobků se tak setkáte se sílou 200, 360 nebo 500 micronů. U popisu zboží se můžete setkat také s velikostí jednotlivých bublinek.

Pro bazény se na trhu setkáte vedle vyjmenovaných druhů se solárními plachtami. Solární plachty jsou určeny především pro letní období. Mají za úkol chránit hladinu bazénu před nečistotami, přes den ohřívat vody v bazénu a v noci teplotu udržovat.

Na trhu s bublinkovými fóliemi je řada výrobců. Nejčastěji se můžete setkat s bublinkovou fólií na bazény Mountfield, solární plachtou na bazén INTEX nebo solární plachtou Bestway.

Výhody bublinkové fólie

Bublinková fólie má bezesporu výhod hned několik. Nejen, že chrání hladinu před nečistotami z okolí, ale také zabrání vypařování vody z bazénu a rychlému ochlazování vody přes noc. Přes den navíc ohřívá vodu za pomocí slunečního svitu, který fólie vodě předává. Hodně se tím sníží nutnost zapínat tepelné čerpadlo.

Pokud si zvolíte bublinkovou fólii na bazén v černé nebo jiné hodně tmavé barvě, uděláte jen dobře. Další výhodou je, že tato tmavá barva fólie zabraňuje, aby se dostalo do vody světlo, sluneční svit. Tím se zlepšuje kvalita vody a zabraňuje se tvorbě sinic a řas. Svůj díl pochopitelně udělá i bazénová chemie.

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o bublinkových fóliích

Lidé si často myslí, že pokud solární plachtu z bazénu sundají, mohou ji přes den nechat ležet vedle bazénu. To je ale chyba, jelikož na fólii působí přímý sluneční svit a v době provozu bazénu nemá fólie možnost předat nasbíranou teplotu vodě. Fólie se tak může opotřebovat rychleji.

Stejnou chybou je nechat folii venku na hladině bazénu, pokud se teplota dostane pod pět stupňů Celsia. Fólii na zimu sundejte z bazénu, opláchněte zahradní hadicí a uschovejte do místnosti, kde nejlépe neklesá teplota pod bod mrazu.

Bazén mám v domě, tudíž fólii ani plachtu nepotřebuji. To je častý omyl, kterým se lidé řídí. Fólie v krytém bazénu sice nemusí čelit nějakému náporu nečistot, ale zabraňuje vypařování vody do místnosti. Ve vodě je navíc i bazénová chemie, takže je dobré vypařování do okolí omezit.

Velikost bublinkových fólií, jak se uvádí, tvary, rozměry

Vedle síly bublinkových fólií, která se uvádí v mikronech (mic), je důležitý i správný rozměr plachty. Plachty se vyrábějí standardně ve tvaru kruhu, oválu a obdélníku. Pokud máte bazén se specifickými rozměry, není problém si nechat vytvořit fólii přímo na míru ve Vámi požadovaných rozměrech.

Rozměry se uvádějí dá se říct ve dvou formátech. Můžete se setkat s označením: solární bublinková fólie na bazén 2x3m nebo bublinková fólie na bazén 3,66. Rozdíl je ve tvaru bublinkové fólie. Označení 2x3m se používá pro solární plachty pro obdélníkové bazény. Pokud najdete označení např. 3,66 jedná se o označení pro fólie na bazény ve tvaru kruhu. Číslo udává hodnotu průměru kruhu bazénu.

Závěr, shrnutí a doporučení bublinkových fólií

Bublinková fólie nebo solární plachta by měla patřit do výbavy vašeho bazénu. Pomůže vám bojovat s nečistotami, které se každý den objeví na hladině bazénu. Vedle toho, ale slouží výborně k ohřevu vody, a také fungují jako zábrana pro odpařování vody z bazénu pryč. Fólie se vám vyplatí i v případě bazénu umístěného v domě, bude zabraňovat šíření bazénové chemie při odpařovaná do okolí.Bublinkové fólie nejsou drahou záležitostí, jsou velmi dostupné. K fólii je vhodné si pořídit také naviják. Naviják na fólie vám usnadní manipulaci s plachtou a zabrání mechanickému poškození, které by plachtě jinak mohlo hrozit.