Chemie do nafukovací vířivky nemusí nutně znamenat použití chlóru

Pomůcky pro udržení křišťálové vody
Pomůcky pro udržení křišťálové vody

Základní stručný popis

Ať už se jedná o vodu v bazénu, jezírku či nafukovací vířivce, je potřeba dbát o její kvalitu. Chemie do nafukovací vířivky se liší od chemie pro bazény. Má jiné vlastnosti, jelikož se využívá při vyšší teplotách vody panujících ve vířivce. Chemie do nafukovací vířivky se rozděluje na chlórovou a bezchlórovou. Mezi bezchlórovou najdete i formu kyslíkových tablet. Spolu s bezchlórovou chemií můžete do vody dávkovat i vonné esence a využívat vířivku k aromaterapii.

Použití chemie do nafukovací vířivky

Stejně jako u bazénů je potřeba dbát u nafukovací vířivky na čistotu vody. Pro nafukovací vířivky jsou na trhu speciální chemické prostředky od těch s chlórem až po bezchlórovou chemii. U vířivek je potřeba myslet na teplotu vody. Ve vířivkách je voda od dost teplejší než v bazénech.

Použití chemie do nafukovací vířivky se liší podle typu dávkování, které zvolíte. Chemie do vířivky se dá dávkovat automaticky speciálním zařízením, ale také ručně. Pro domácí nafukovací vířivky stačí manuálně dávkovat tablety nebo jiné tekuté přípravky.

Není vhodné použít pro nafukovací vířivky stejnou chemii jako pro bazény. Vždy se dívejte po chemii určenou do vířivek.

Každý typ vířivkové chemie se používá trochu jinak. Kyslíkové tablety (bezchlórová varianta chemie) jsou nejčastěji 20 gramové a používají se v kombinaci s aktivátorem. Kyslíková tableta se umisťuje do plováku, aktivátor se přidává přímo do vody. Je potřeba hlídat pH vody a ošetřovat vodu proti usazování vodního kamene.

Výhody chemie do nafukovací vířivky

Výhodou chemie do nafukovacích vířivek je především udržení čistoty vody, a to včetně odstranění virů, bakterií či plísní. Další výhody plynou podle toho, jestli zvolíte chlórovou nebo bezchlórovou variantu. V případě bezchlórové varianty, kterou dávkujete jednou za týden, nevznikají chloramidy. Díky tomu, pokud pohlídáte pH vody, vydrží vám voda ve vířivce po celý rok. U chlórové chemie, budete muset každý měsíc vyměnit zhruba 30 % vody a každé čtvrtletí vodu kompletně vyměnit.

Sice se nejedná přímo o chemii, ale použít můžete i nejrůznější vůně do vířivky. Výhody pak jsou ještě větší, jelikož můžete využít vířivku pro aromaterapii. Mezi vůněmi najdete levanduli, citrusové plody, eukalyptus nebo třeba tea tree. Některé esence mají léčivé účinky při kožních onemocnění nebo při nachlazení.

Díky bezchlórové chemii nebude vaše voda páchnout po chlóru a koupání bude příjemnější.

Nafukovací vířivka
Nafukovací vířivka

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o chemii do nafukovací vířivky

Bazénové chemie není shodná s tou pro nafukovací vířivky. Bazénové přípravky jsou sice levnější, ale vytvářejí pěnu ve vířivce a rychleji ubývají aktivní desinfekční látky.

Častým omylem je špatné pořadí přidání chemie. Chemii pro nafukovací vířivky přidávejte vždy do napuštěné vody, nikdy ne obráceně. Vyhnete se silným výparům a chemickým reakcím.

Pokud vířivku přechlórujete, vždy vypusťte vodu a napusťte novou. V případě, že byste vířivku uzavřeli, sice by chlór uniknul, ale poškodil by součásti vířivky.

Typy chemie do nafukovací vířivky

Možná si kladete otázku: „Jakou chemii do nafukovacích vířivek použít?“. Možností je hned několik.

K osvědčeným desinfekčním prostředkům patří chlór. U úpravy vody chlórem je trochu problematické dávkování. Pokud vodu ve vířivce přechlórujete, může docházet ke svědění kůže a pálení očí. Často se využívají pomalu rozpustné tablety pro vířivé bazény. Takováto tableta vydrží ve vířivce zhruba týden. Tabletu doporučujeme umístit do plováku, který zajistí její pomalé a rovnoměrné rozpuštění do vody. Plovák navíc pomůže s lehkým vyjmutím tablety z vířivky, pokud se jdeme zrovna koupat. V chlórových tabletách se nejčastěji vyskytují i přísady jako je například vločkovač a algicid. Často je najdete s označením 3v1.

Nejčastěji se využívají tyto chlórové tablety, ale těm se můžete vyhnout. Bezchlórová chemie do vířivek přináší řadu výhod. Jedná se především o to, že se vyhnete podráždění očí a kůže. Citlivější lidé na chemii s chlórem tuto variantu ocení. Bezchlórová chemie do nafukovací vířivky může znamenat použití tablet aktivního kyslíku. Používají se kyslíkové tablety do vířivky s tekutým aktivátorem nebo v tekuté formě, kdy se lijí přímo do vody. Provoz nafukovací vířivky při použití této chemie bude sice trochu dražší, ale cena bude vykoupena zdravím. Skvěle předejdete problémům s reakcí na chlór.

Další možností je využít chemii na bázi brómu. Jedná se o stejně účinnou chemii jako u kyslíkové formy. Staví se na účincích brómu, který umí odstranit bakterie, viry a plísně.

Výrobci vířivkové chemie běžně vyrábí chlórovou i bezchlórovou variantu. Stejně tak tomu je u chemie do nafukovací vířivky Hanscraft. Chemie tohoto výrobce nemá vliv na barevnost povrchu PVC fólii. Naopak je prodloužena životnost a stálobarevnost.

Závěr, shrnutí a doporučení chemie do nafukovací vířivky

Není sporu o tom, že je potřeba se o vodu v nafukovací vířivce starat. Mezi potřebným vybavením je tedy chemie. Nemusí se ale jednat o chemii, která by vám způsobovala zdravotní komplikace. Za ty nejčastěji může chlór. Stačí pořídit bezchlórovou chemii do nafukovací vířivky.

Bezchlórová chemie nepřináší komplikace a její použití je snadné. Stačí koupit například kyslíkové tablety a jen je umístit do plováku. Aplikaci zvládne každý a vaše voda bude nejen průzračná, ale i čistá. Doporučujeme si do vířivky koupit také vonné esence. Díky nim můžete využívat vířivku k aromaterapii.