Infrasauny pro 1 osobu vás překvapí svou prostorovou i energetickou nenáročností

Infra sauna
Infra sauna

Základní stručný popis, jeho původ, tradice

Původ infrasauny sahá do roku 1965. V tomto roce byla poprvé zkonstruována v Japonsku. Stejně jako klasická sauna přináší i infrasauna pozitivní léčebné účinky na lidský organismus a dovoluje se saunovat lidem s vysokým krevním tlakem, astmatikům a alergikům. Velkou výhodou je, že infrasauny zvyšují pouze teplotu organismu, nikoliv teplotu v místnosti. Jsou tak snadno dostupné i pro domácí využití. Jsou rozměrově a energeticky nenáročné.

Použití infrasauny

Infrasauny jsou vedle mnohem starších finských saun úplnými nováčky. Nicméně jejich přínos je neoddiskutovatelný. Fungují na principu infračerveného záření. Infračervené záření je vyzařováno z topidel, které jsou umístěna na stěnách, v podlahách a sedadlech. Infračervené záření prostupuje několik centimetrů do tkáně, kterou prohřívá. Zvyšuje se tak pouze teplota lidské tkáně, teplota v místnosti zůstává stejná. Teplota v infrasauně se pohybuje kolem 50 stupňů Celsia. Na rozdíl od finské sauny není v infrasauně typicky suchý vzduch.

Infrasauny se vyrábějí z několika materiálů. Infrasauny se nejčastěji vyrábějí z kanadského jedlovce Hemlocku, který je hlavním materiálem konstrukce. Jednotlivé infrasauny se pak liší svou velikostí a typem ohřevu. Nejčastěji jsou vyráběné karbonové infrasauny pro 1 osobu, ale na trhu najdete také sauny s fullspektrálními zářiči. Časté jsou i kombinace karbonových a fullspektrálních zářičů. Karbonové zářiče mají nejvyšší životnost, ale trochu pomaleji se zahřívají. Vedle toho, ale prohřívají lidskou tkáň rovnoměrně a do hloubky. Infrasauny se vyrábějí také se zářiči v kombinaci karbon + keramika, karbon + Red Light a karbon + Red Light/Magnesium.

Výhody infrasauny

Infrasauny mají celou řadu výhod. Mezi hlavní výhody patří jejich princip, na kterém fungují. Díky tomu je infrasauna vhodná do bytu, ale zvolit můžete i venkovní provedení. Venkovní infrasauna sice nebude působit tak okouzlujícím dojmem jako finská sauna, ale na druhou stranu se vejde i do malých prostor a zákoutí. Nemusíte tak vlastnit ohromnou zahradu ani byt. Infrasauny se navíc vyrábějí ve více provedení. Můžete si pořídit tak infrasaunu i pouze pro jedinou osobu.

Nespornou výhodou menší infrasauny pro 1 osobu, je i skutečnost, že nemusíte mít speciálně zřízenou přípojku elektrického proudu. Bohatě vám bude stačit klasická zásuvka. Infrasaunu zapojíte v podstatě kdekoliv, nepotřebuje žádný jiný přívod.

Domácí, a především tedy léčebné infrasauny pro 1 osobu, jsou vítaným vybavením koupelnových prostor domů, bytů, ale budou se hodit i pro zahradu.

A po prozkoumání trhu zjistíte, že jsou infrasauny cenově velmi dostupné. Infrasauny pro 1 osobu si můžeme pořídit už v cenových relacích do 20.000,- Kč. Na trhu s infrasaunami pro 1 osobu je velmi silná společnost Marimex a osvědčený prodejce je i Mountfield. Infrasauna Marimex, stejně jako infrasauna Mountfield, se dá pořídit od 16.500,- Kč.

Mezi další výhody infrasauny a saunování patří obecně i jejich zdravotní přínos. Saunování prohřívá lidskou tkáň a tím snižuje, jak svalové napětí, tak povoluje ztuhlost kloubů, končetin a zad. Infrasauna je vhodná, jak pro samotnou prevenci před zdravotními komplikacemi, tak pro některé druhy léčby.

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o infrasaunách

Infračervené panely do sauny
Infračervené panely do sauny

Nejčastějším mýtem, je obava o vysoké účty za elektřinu, kterou infrasauna spotřebuje. Bát se ale nemusíte. Je dokázáno, že spotřeba menší infrasauny za jeden saunovací cyklus, je srovnatelná s běžnou žehličkou. Zaplatíte tak v podstatě jen drobné.

Bojíte se, že budete muset saunovací cyklus opakovat několikrát po sobě a tím si zvýšíte spotřebu? Bát se nemusíte. Na rozdíl od finských a jiných druhů saun, vám bude v infrasauně stačit jeden saunovací cyklus. Tento typ sauny je navíc vhodný také pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Jedním z omylů může být i obava ze škodlivosti infrazáření. Nemusíte mít strach. Je vědecky prokázáno, že infrazáření těchto saun naopak podporuje vaše zdraví. Velkou výhodou je, že do infrasauny mohou i osoby s vysokým krevním tlakem, alergici a astmatici.

V infrasauně mi musí být horko, ale není. Může být infrasauna poškozená? Nikoliv. Cílem infrasauny není se zpotit, ale prohřát organismus zevnitř. Pocit tepla není v těchto saunách určující.

Velikost vyměřené plochy pro infrasaunu pro 1 osobu, co je ještě potřeba

Pokud jste měli hrůzu z prostoru, který infrasauna zabere, můžete být v klidu. Pokud zvolíte infrasaunu pro 1 osobu, bude vám stačit něco málo více než metr čtvereční. Umístíte ji téměř kdekoliv, jelikož se zapojuje do obyčejné zásuvky a nevyžaduje přívod vody ani žádný odtok. Tím pro vás bude prostorově ještě méně náročná, než jste si na začátku mysleli.

Jediné, co vám bude stačit je malý prostor, zásuvka a pořízení infrasauny pro 1 osobu.

Pokud budete chtít infrasaunu na zahradě a zároveň ušetřit místo, nejmenší infrasauna na zahradu zabere stejný prostor, jako ty pro domácí využití.

Závěr, shrnutí a doporučení o infrasauně pro 1 osobu

Pokud jste si mysleli, že je saunování nedostupný luxus, za kterým musíte mířit do wellness center, nemáte pravdu. Malou infrasaunu pro 1 osobu skvěle umístíte i do menšího bytu v paneláku. Své wellness centrum můžete mít tak i doma. Infrasauny jsou energeticky velmi nenáročné, účet za elektřinu se tak o moc zvyšovat nebude. Vedle těchto skutečností je navíc saunování zdravé a slouží jako účinná prevence proti chorobám, včetně ztuhlých svalů, kloubů a zad.

Při koupi infrasauny nezapomínejte ani na pořízení vhodného příslušenství. Mohou se vám hodit nejrůznější opěrky, čistící a dezinfekční prostředky nebo vonné esence. Saunování se tak stane nejen dostupným, ale i relaxačním zážitkem. A můžete u toho zůstat i doma v paneláku.