Ionizátor jako zdravotně nezávadná příležitost dezinfekce bazénové vody

Digitální ionizátor
Digitální ionizátor

Základní stručný popis

Ionizátor vody v bazénu je skvělou alternativou, pokud chcete z bazénu, co nejvíce odstranit chemie jako je například chlór. Ionizátor funguje na principu vyzařování iontů, které ničí bakterie a sinice ve vodě. Ionizátory se vyrábějí různé typy, mezi nimi najdete také solární ionizátor fungující díky solárnímu panelu. Je energeticky nezávislý. Pro velké bazény je vhodný digitální ionizátor, který pracuje spolu s filtračním čerpadlem bazénu.

Použití ionizátoru vody v bazénu

Vlastníte bazén a chcete udržet vodu průzračně čistou? Kdo by nechtěl. Nejčastěji vám v tom pomůže bazénová chemie, která se do vody jednoduše nalije. Bazénová chemie ale není jediným řešením, jak udržet vodu čistou. Jedním z řešení pro bezchlórovou úpravu bazénové vody je využití ionizátoru.

Ionizátory bazénové vody pracují na principu řízeného uvolňování iontů do vody v bazénu. Využívají se ionty stříbra a mědi. Ionty slouží v bazénu jako dezinfekční prostředek, který dokáže zabránit vzniku nejrůznějších mikroorganismů.

Úpravu vody v bazénu zajistí také solární ionizátor, který čistí vodu v bazénu bez chemie. Solární ionizátor funguje na principu elektrolýzy. Částice bakterií a řas jsou záporně nabité. Ionizátory do vody vypouští naopak kladně nabité částečky atomů. Ty přilnou na záporně nabité částice bakterií a dokonale je zničí.

Elektrolytický systém na úpravu bazénové vody sníží nutnost využití bazénové chemie na úplné minimum.

Ionizátory se instalují do filtračního okruhu bazénu, čímž je velmi snadné přejít od klasické bazénové chemie k šetrnějšímu způsobu. Ionizátory se dají instalovat dodatečně.

Výhody ionizátoru vody v bazénu

Hlavní výhodou ionizátoru je jeho šetrnost. Díky tomu, že ionizátor eliminuje nutnost využívání chlóru, uleví se alergikům, kterým způsoboval kožní problémy. Ionizátor zabraňuje tvorbě vláknitých řad a mikroorganismů. Voda v bazénu navíc bude velmi příjemná, nebude cítit žádnou chemií. Mezi výhody bazénového ionizátoru musíme rovněž zařadit jednoduchost instalace. Do filtrací navíc může být instalován i dodatečně. Pokud jste tedy před ionizátorem používali bazénovou chemii (chlór), nemusíte se bát náročné přestavby. Ionizátor umožní snížit potřebu bazénové chemie na naprosté minimum.

Solární ionizátory jsou samostatnou skupinou a jejich využití pro menší bazény je ještě snadnější. Velkou výhodou solárního ionizátoru je jeho energetická nezávislost. Ionizátor pomocí solárního panelu vyrábí energii, kterou potřebuje pro své správné fungování. Solární ionizátor ocení každý z vás, jelikož nepotřebuje žádnou instalaci. Ionizátor stačí pouze vložit do vody. Velmi snadná je také jeho údržba. Stačí jednou za čas vyčistit kartáčem anodu ionizátoru.

S používáním ionizátoru budete mít nádherně křišťálovou vodu
S používáním ionizátoru budete mít nádherně křišťálovou vodu

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o ionizátorech

Solární ionizátory fungují energeticky nezávisle, ale je potřeba zajistit jejich umístění na místě, kde dopadají sluneční paprsky. Jen tak je zajištěn plný výkon. Pokud umístíte ionizátor do stínu, jeho výkon výrazně poklesne. Vždy tedy dbejte na zajištění ionizátoru na slunečním svitu, použít můžete provázek nebo řetízek.

Častým omylem je i skutečnost, že lidí ionizátorům pro bazény nevěří. Důvěra je ale na místě. Jsou bezpečné, dostupné a zdravotně šetrné.

Instalace ionizátoru bude složitým procesem. To je také častý omyl majitelů bazénů. Instalace je velmi snadná, propojuje se s filtračním čerpadlem bazénu. Solární ionizátory se jen vloží do vody.

Lidé si myslí, že jsou ionizátory určené jen pro venkovní bazény, ale to je omyl. Ionizátor můžete využít i pro kryté vnitřní bazény. Jen zde budete muset využít nejspíše větší digitální. Solární nemusí stačit.

Typy ionizátorů, rozhodující parametry

Jeden solární ionizátor je vhodný pro 40 m3 vody. Pokud potřebujete působit na větší objem vody, můžete zvolit například ionizátor LAGUNA. Tento druh ionizátoru je digitální a působí v bazénech do 150 m3. Klíčovým parametrem je tedy objem vody v bazénu.

Přístroj LAGUNA musí být instalován na suchém místě, kde nepůsobí přímý sluneční svit. Připojení elektrického proudu se provede připojení na řídící jednotku ovládající funkce filtračního čerpadla bazénu. Pokud je čerpadlo bazénu zapnuto, je zapnuto i zařízení LAGUNA. Bezchlórová úprava bazénové vody ionizátorem Laguna bude velmi snadná. Vždy budete zapínat jen filtrační čerpadlo, ionizátor se v tu chvíli spustí také.

Závěr, shrnutí a doporučení ionizátorů

Využívat ionizátor pro bezchlórovou úpravu vody je velmi snadné a účinné. Pokud vlastníte bazén, poohlédněte se po některém z typů ionizátoru. Stačí si ionizátor koupit a velmi rychle ho můžete využívat. Není na tom nic těžkého.

Vhodným digitální ionizátorem pro větší bazény je ionizátor LAGUNA. Je spolehlivý a plně spolupracuje s filtračním čerpadlem bazénu. Stačí je jen propojit.

K ionizátoru se prodávají také náhradní díly, které není špatné mít. Stejně tak si pořiďte i speciální kartáč na čištění anody ionizátoru. To bude v podstatě jediná údržba, kterou čas od času provedete.