Jak na jarní údržbu strojů a nářadí?

Na jaře se začíná probouzet zahrada, která vyžaduje potřebnou péči. Ruku v ruce jde zahradní technika, která musí být připravena a v pořádku. Právě na jaře vytáhnete ze sklepa nebo garáže sekačku, traktor, motorovou pilu nebo kultivátor. Na co si na jaře dát pozor a co udělat, abyste mohli začít tyto stroje používat?

Do garáže míří sněhová fréza a opačným směrem se vrací ostatní stroje, které jste během zimy na zahradě nepotřebovali. Jaro je důležité období z hlediska kontroly a údržby těchto strojů. Právě jaro může ovlivnit, jak dlouho vám bude daný stroj fungovat a jestli vydrží ještě řadu dalších sezon. Na co se zaměřit?

Věnujte pozornost sekačkám na trávu

Ať už máte ruční sekačku na trávu nebo traktor, je nutná jarní údržba. U nových strojů je po polovině starostí, opotřebení techniky je minimální a potenciálních problémů je minimum. Nové sekačky na trávu stačí zkontrolovat vizuálně a doplnit olej. U starších strojů je údržba sekačky na trávu o dost důkladnější. Zkontroluje filtr, zda není zanesený. Pokud by byl filtr poškozený, vyměňte ho za nový. U sekaček na trávu i zahradních traktorů je potřeba zkontrolovat i svíčky. Svíčka musí být čistá, pokud by byla zanesená, můžete ji vyčistit pomocí ocelového kartáče. Vůle mezi jednotlivými elektrodami by měla být maximálně 0,7 mm.

„Promažte také ložiska kol a u moderních tříkolových sekaček nezapomeňte promazat čep zatáčení předního kola. Rozhodně také neuškodí prokápnout olejem ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky a podobně. Dobře promazané pohyblivé části se snadněji pohybují, zároveň se tak snižuje jejich opotřebení a prodlužujete i životnost celé sekačky,“ říká Petr Tichý, expert na zahradní techniku ze společnosti HECHT.

Zdroj citace: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-155516-jak-odzimovat-sekacku-a-na-co-nezapomenout

V žádném případě nezapomínejte na výměnu oleje. Olej na jaře určitě vyměňte za nový. Olej dokážete vyměnit i sami. Můžete využít speciálně uzpůsobenou stříkačku. V případě nouze můžete olej vyměnit také nakloněním sekačky. Dávejte si ale pozor, kam olej odtéká. Určitě by se neměl dostat do půdy. Použitý olej dejte do nádoby a vyneste na jemu určené místo nebo odvezte do sběrného dvora. U nových sekaček na trávu se olej mění po 5 moto hodinách, u starších sekaček pak co 25 moto hodin. Olej můžete ale vyměnit například každý rok pouze na jaře. I tato výměna je dostačující.

Po zimě může být problém i s palivem, které zůstalo v sekačce. Palivo může natáhnout vlhkost z okolí, čímž hrozí riziko koroze. Benzín je nutné odčerpat a nalít nový. Dále je klíčová čistota košů na posekanou trávu, zbavení sekačky od zbytkové trávy, pročištění nožů a promazání šroubů a čepů. To je nutné, aby byla sekačka plně funkční.

I další zahradní technika potřeba údržbu a kontrolu

Stejnou pozornost byste měli při údržbě věnovat rovněž plotostřihům. Při péči o živý plot je klíčové především dostatečně nabroušené ostří plotostřihu. Ostří můžete nabrousit sami nebo můžete zajít do specializovaného servisu. U elektrických plotostřihů zkontrolujte přívodní kabel, který nesmí mít nijak poškozený nebo odizolovaný. Pro vyšší ploty si můžete pořídit elektrický plotostřih teleskopický. U teleskopických plotostřihů zkontrolujte, zda se dají lehce vysouvat a zasouvat. V případě potřeby promažte nebo dotáhněte šrouby. Pokud máte na zahradě aku plotostřih, nechte dostatečně nabít baterii, která se během zimy mohla vybít. U motorových plotostřihů nezapomínejte na výměnu oleje.

Nezanedbejte jarní údržbu kultivátorů

Stejně jako vyžadují jarní údržbu sekačky na trávu nebo plotostřihy, nesmíte zapomenout ani na kultivátory. Během sezony působí obrovské zatížení na oleje v motorech kultivátorů. Na jaře vždy vyměňte v kultivátoru motorový olej. Neexperimentujte a použijte olej, který uvádí výrobce v návodu k obsluze motoru. Pokud v motorovém kultivátoru zůstalo nějaké palivo, je nutné ho vypustit. Palivo během zimy pohlcuje vlhkost a motor by se vám mohl lehce zadřít. Samozřejmé je i vyčištění od hlíny, která mohla zůstat na kultivátoru přilepená přes zimu. U elektrických kultivátorů zkontrolujte vizuálně přívodní kabel.

„Výrobci motorů doporučují výměnu oleje minimálně 1 x za rok, při náročnějších pracovních podmínkách, nebo vyšším průběhu hodin i častěji. Oleje ve vzduchem chlazených motorech jsou totiž vystaveny vyšším pracovním teplotám, než oleje v automobilových motorech. Olej doporučuji vyměnit na jaře před prvním použitím stroje. Během používání strojů nesmíme zapomenout na průběžnou kontrolu hladiny oleje a v případě potřeby jej doplnit,“ říká Alexandr Šmejkal, odborník na servis zahradní techniky firmy Mountfield.

Zdroj citace: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/189351/zahradni-technika-nezapomente-na-vcasny-servis.html

Závěr a doporučení jarní údržby

Jarní údržbu strojů nijak nepodceňujte a vždy ji proveďte. Ve většině případů vám jarní údržba nezabere příliš mnoho času a zamezíte případným škodám v průběhu sezony. Údržbu si můžete povést na zahradě sami, není to nic složitého. U všech strojů je klíčová výměna oleje, vizuální kontrola a celková čistota a tedy i zbavení se přilepených nečistot. U pil, plotostřihů a sekaček pak i dostatečně naostřené nože. Jarní údržbu můžete provést i s běžným zahradním nářadím. Můžete naostřit zahradní nůžky, upevnit nebo vyměnit násadu na lopatu, rýč nebo hrábě.

Napsat komentář