Jak odstranit rychle a účinně chlór z bazénové vody?

Chlorová tableta
Chlorová tableta

Základní stručný popis

V tomto článku se zaměříme na nejčastější problém všech majitelů a provozovatelů bazénů. Jak odstranit nebo snížit hodnotu chlóru v bazénové vodě? Vysoká hladina chlóru ve vodě je zdravotně nebezpečná a může docházet k pálení očí nebo podráždění kůže. Možností, jak se s vysokou hladinou chlóru ve vodě poprat, je několik. Můžete zvolit přírodní cestu a vodu v bazénu postupně obměnit za novou, stejně budou fungovat i filtry s aktivním uhlím. Pokud potřebujete chlór odstranit rychle, zvolte speciálně určené přípravky, mezi které patří chlór šok.

Jakými způsoby lze odstranit chlór z vody?

Chlór je hodně rozporuplnou chemikálií používající se na dezinfekci bazénů. Má své zastánce, ale i své odpůrce. Ať už spadáte do kterékoliv kategorie, může se stát, že máte chlóru v bazénu příliš moc. Moc velké množství chlóru v bazénu je zdravotně škodlivé, voda nepříjemně páchne, ale navíc také dráždí oči a kůži.

Chlór je určený, aby dezinfikoval vodu. V průběhu používání bazénu se ale do vody dostane řada organických nečistot, včetně potu plavců či kousků kůže. Chlór se na tyto nečistoty váže a vzniká sloučenina chloramin. Právě tato sloučenina stojí za zápachem vody a zdravotními komplikacemi. Vázaný chlór vzniká reakcí volného chlóru s organickými nečistotami.

Hodnotu vázaného chlóru v bazénu musíte mít pod kontrolou a je dána vyhláškou.

Vyhláška 238/20111 Sb.

UkazatelJednotkaMezní hodnotaNejvyšší mezní hodnota
vázaný chlórmg/l0,3
volný chlór – plavecké bazény a bazény nepřesahující teplotu vody 28 stupňůmg/l0,3 – 0,6
volný chlór – koupelové bazény nepřesahující teplotu vody 32 stupňůmg/l0,5 – 0,8
volný chlór – koupelové bazény přesahující teplotu vody 32 stupňůmg/l0,7 – 1

Zdroj a celé znění tabulky: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-238

Pokud zjistíte, že máte ve vodě více jak 0,3 mg chlóru na litr vody, musíte zasáhnout. Jak odstranit chlór z bazénové vody? Na jedné straně je potřeba vymyslet, jak chlór okamžitě z vody odstranit nebo snížit, na druhé straně přemýšlet nad kroky, které vedou ke zvyšování chlóru a předejít jim.

Nejjednodušší možností, která vás jistě i napadla možná jako první, je vyměnit vodu v bazénu. Ke snížení vázaného chlóru pomůže, pokud budete častěji obměňovat vodu.

Na trhu ale najdete i řešení v podobě filtrů s aktivním uhlím.

A co kdybyste chlór v bazénu nárazově zvýšili na dvojnásobnou hodnotu? Říkáte si, že je to hodně podivné? Není. Můžete použít přípravek s názvem „chlor šok“, ten dvojnásobně zvýší hodnotu chlóru v bazénu. Díky takto vysokému navýšení chlóru dojde pomocí oxidačního procesu k destrukci vázaného chlóru.

Toto řešení je vhodné především pro bazény na zahradě nebo osobní bazény. Firmy provozující wellness musí počítat, že tato vysoká koncentrace chlóru ve vodě zůstane až 24 hodin.

Tipy, jak předejít vysokému obsahu chlóru v bazénové vodě

Po tom, co jste si přečetli, jakými způsoby lze hodnotu chlóru ve vodě snížit, jste možná přemýšleli nad tím, jestli se nedá nějak předejít této situaci. Proč zrovna v mém bazénu je vyšší hladina chlóru? Možností je několik.

Zastřešené a přikryté bazény jsou náchylnější na zvýšení hladiny chlóru. Chlór odbourává teplo a sluneční záření, nechejte tedy bazén dostatečně větrat.

Vysoká hladina chlóru souvisí také s pH vody v bazénu. Při hodnotě pH vody nad 7,6 se vázaný chlór tvoří rychleji, stejně tak je nebezpečné i velmi nízké pH pod 7,2.

Pokud dáváte chlórové tablety do skimmeru, nenechávejte je tam příliš dlouho při vypnutém čerpadle.

Abyste těmto problémům s chlórem předešli, pomůže využívat ionizátor nebo UV lampu.

Závěr, shrnutí a doporučení

Určitě nikdy nezapomínejte na správnou hladinu chemie v bazénové vodě. Hlídejte pH vody a udržujte svou vodu zdravotně nezávadnou. Obzvláště dávejte pozor, pokud se v bazénu koupou i malé děti nebo alergici.

Doporučujeme mít po ruce připravený přípravek chlór šok, díky kterému se vysoké hladiny chlóru zbavíte poměrně rychle. Jeho použití není těžké, stačí dodržet dávkování uvedené na balení.

Hlídat správné hodnoty vody zvládnete a nemusíte se ničeho bát. Jen na tuto problematiku nikdy neopomíjejte.