Jak se správně postarat o zahradní nábytek po zimě?

Nebyla by to zahrada, pokud byste si nemohli sednout k dobrému jídlu, lehnout k bazénu nebo se jen tak houpat a odpočívat ve stínu stromů. Zahradní nábytek nám tyto možnosti poskytuje. Zahradní nábytek ale nemůžete jen tak nechat ležet a vyžaduje pravidelnou údržbu a péči. Největší péči vyžaduje zahradní nábytek po zimě. Na jaře je ideální chvíle na nové nátěry, utažení šroubů a další péči před sezonou.

Z jakého materiálu se zahradní nábytek vyrábí?

Podle materiálu, ze kterého je zahradní nábytek vyroben, vyžaduje i specifickou údržbu a péči. Na zahradě můžete mít dřevěný zahradní nábytek nebo nábytek z exotického dřeva. Na výrobu zahradního nábytku se využívá eukalyptové dřevo, mahagon nebo teakové dřevo. Další častými materiály na výrobu zahradních nábytků je proutí, ratan, plast, kov nebo tahakov. Tahakov je nejčastěji vyroben ze slitiny oceli, hliníku a nerezu. Nábytek z tahakovu není nijak těžký, dokonce je ještě lehčí než samotný materiál před výrobou.

Zahradní nábytek vyžaduje specifickou péči

Všechny typy zahradního nábytku vyžadují jinou péči. Při údržbě a přípravě po zimě patří plastový, ratanový, kovový a tahakovový zahradní nábytek k tomu nejsnazšímu na údržbu. U těchto materiálů si vystačíte jednoduše s hadrou a čistou vodou. Zahradní nábytek z těchto materiálů je bezúdržbový a stačí ho otřít mokrou hadrou od prachu, špíny a dalších nečistot, které se na tento nábytek nachytaly během zimního období, kdy jste měli nábytek schovaný v garáži nebo ve sklepě. Kovový i tahakovový nábytek je navíc velmi odolný a vydrží vám řadu let. To už se nedá říct o plastovém zahradním nábytku. Záleží na typu plastu, nekupujte ty nejlevnější plastové židle ani stoly, dlouho vám nevydrží. Plast reaguje na vysoké teploty na přímém slunci a může se i prohnout.

Správnou údržbu potřebuje dřevěný zahradní nábytek, který je na zahradách tím nejoblíbenějším. Ať už se jedná o klasické nebo exotické dřevo, už si nevystačíte pouze s hadrou a čistou vodou. Tento nábytek se musí správně obrousit, nalakovat a natřít ochrannou vrstvou. Dřevěný nábytek vypadá při správné péči i po několika letech jako nový.

Extol Craft 407202 vibrační excentrická bruska 430W 125mm

„Pro čištění venkovního nábytku z evropských dřevin jsou vhodné speciální čističe, které efektivně odstraňují jakoukoli špínu. Výborně se hodí pro vyčištění dřeva před jeho natíráním lakem nebo ošetřením údržbovým olejem,“ říká Tereza Pivodová, specialistka na zahradní nábytek ze společnosti Mountfield.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/jak-je-to-s-peci-o-zahradni-nabytek-316553

Jak a čím správně dřevěný zahradní nábytek čistit?

Není to pouze o čištění před sezonou. Z dřevěného nábytku odstraňujte i v průběhu sezony bláto, mastné skvrny nebo jiné nečistoty. Na toto čištění využívejte jemný kartáček, který nepoškodí dřevo. Vody se bát nemusíte, dřevěný nábytek můžete díky laku klidně osprchovat i čistou vodou. Dřevěný nábytek je potřeba ošetřit ochranným olejem. Poprvé před začátkem sezony a podruhé po skončení sezony před uskladněním.

Co dělat se starším a opotřebovaným dřevěným zahradním nábytkem?

Na první pohled je tento nábytek nevzhledný, ale stále plní svou funkci. Takový nábytek nevyhazuje a zrenovujte ho. Povrch dřevěného zahradního nábytku vyhlaďte jemným smirkovým papírem, odmastěte povrch a nakonec opláchněte čistou vodou. Povrch nábytku můžete vyhladit také za pomocí brusky. Takto je nábytek připravený na nátěr pomocí oleje. Chcete nábytek i nalakovat? Vybírejte kvalitní lak vhodný do exteriéru. Nevhodný lak, který není určen do venkovního prostředí, si neporadí s vnějšími vlivy a lak vám bude praskat.

Vhodným lakem na zahradní nábytek je lazura na dřevo DEKFINISH světlý dub nebo lazura na dřevo DEKFINISH teak. Tyto lazury chrání nábytek před vlhkostí a UV zářením. Doporučujeme také olej terasový Remmers TOP teak 5 l, který je ideální pro terasy a zahradního nábytku.

Vyžaduje zahradní nábytek z exotického dřeva speciální péči a údržbu?

Můžeme říct, že je péče o nábytek z exotického dřeva ve velké míře stejná, jako při údržbě zahradního nábytku z evropského dřeva. Rozdílem jsou jejich barevné odstíny. Chcete zachovat tyto původní odstíny, co nejdéle? Musíte použít speciální prostředky. U čištění tohoto nábytku se vyvarujte drátěnky nebo nějakého drsnějšího kartáče. Povrch nábytku byste poškodili, proto využívejte pouze jemné kartáčky.

„Vlastníte-li zahradní nábytek z mahagonu opatřeného vrstvou speciálního UV laku, který však potřebuje oživit a obnovit vzhled, použijte speciálně navržené údržbové lazury, díky nimž bude nábytek ze dřeva jako nový,“ uvádí Tereza Pivodová ze společnosti Mountfield.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/jak-je-to-s-peci-o-zahradni-nabytek-316553

Máte zahradní nábytek z teakového dřeva? Abyste mohli udržet jeho medovou barvu, musíte využívat speciální olej. Tento olej je dostupný ve všech hobby prodejnách. Pozor! Běžný olej na dřevo by mohl způsobit ztrátu medově hnědého odstínu teaku. Vedle toho mahagonový nábytek vyžaduje vrstvu speciálního laku s vysokou UV ochranou. Zhruba 2x za sezónu musíte tuto vrstvu obnovit. A obdobně tomu je i u zahradního nábytku z eukalyptového dřeva. Na lakování a nátěry využívejte vhodné štětce, které po dokončení nátěru důkladně propláchněte.

„Má-li být konečný nátěr hladký a vrstvy k sobě přilnout, musíme každý nátěr po jeho zaschnutí lehce přebrousit jemným brusným papírem (od čísla 180 výše). Finální vrstvu už nebrousíme,“ vysvětluje Miroslav Mráz z firmy Barvy a laky Teluria.

Zdroj citace: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/venkovni-drevo-si-zaslouzi-dukladnou-peci-300796

Shrnutí péče o zahradní nábytek

Zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou péči. A pokud už ne pravidelnou, tak byste se o něho měli postarat přinejmenším po zimě před sezonou. Bezúdržbové materiály stačí očistit od nečistot, u dřevěných materiálů obrousit, natřít barvou a lakem. Správnou péčí udržujete zahradní nábytek na první pohled jako nový, ale rovněž prodlužujete jeho životnost. Pokud jste do zahradního nábytku investovali nemalé peníze, vyplatí se vám drobné investice do údržby. Nechcete přece kupovat nový zahradní nábytek. Výhodou je, že tuto údržbu zvládnete sami.

Napsat komentář