Jak vybrat vhodný kompostér?

Tip pro vaši zahradu: Jak vybrat vhodný kompostér?

Kompost je neocenitelný pomocník pro každou zahradu. Zlepšuje stav půdy množstvím důležitých živin. Jak ho ale vyrobit přímo na svém pozemku? Zvládnete to pomocí kompostéru, jejž si můžete sami zkonstruovat nebo jednoduše zakoupit. Poradíme vám, jak vybrat správný typ.

Typy kompostérů podle velikosti pozemku

Větší pozemek

Existují různé typy kompostérů, při jejichž výběru je nutné zohlednit řadu věcí, především velikost zahrady. Pro větší pozemky se spoustou trávy a listí se hodí kompostér s objemem 950–1380 litrů. Samozřejmostí jsou u něj provzdušňovací otvory a boční dvířka pro snazší vyjmutí kompostu. Menší typ poslouží vášnivým zahrádkářům s pozemkem o rozloze 1500 m2, může to být menší sad nebo větší zatravněný pozemek. Větší typ je určen skutečně už jen těm, kteří jsou na zahradě o rozsahu 2000 mdoslova od rána do večera a mají třeba i několik ořešáků.

Vhodnou alternativou, zejména pro přechod z kompostování na hromadě, je větší silo o objemu 905 litrů. Hravě obslouží pozemek o rozloze 1500 m2. Kompost se vám bude lépe provzdušňovat a snáze vybírat.

Střední pozemek

Do středně velké zahrady u domu se hodí kompostéry o objemu 400–720 litrů, záleží opět na konkrétních rozměrech pozemku. Kompostér s nižším objemem lze užít pro zahrady do 400 m2 s trávníkem, několika záhonky a třemi ovocnými stromy. Kompostér s vyšším objemem je určen pro zahrady o rozloze 800 m2 s velkým trávníkem, ovocnými stromy, spoustou záhonků nebo s větším množstvím biologického odpadu z kuchyně.

menší pozemek

Ani menší zahrádky nebudou ochuzeny o potřebnou péči, a to díky kompostérům o objemu 270–350 litrů, které jsou ideální pro nenáročné sváteční či víkendové zahrádkáře a malé zeleninové nebo bylinkové zahrady. Typy s menším objemem najdou využití zejména v městských koloniích a u rodinného domku, kde si můžete vypěstovat nějaké rostlinky. Kompostér o objemu 350 litrů se doporučuje i pro zahrady, kde se nachází jabloň a dvě třešně. Jestliže zahrádka produkuje méně odpadu, lze kompostér doplnit biologickými zbytky z domácnosti.

Vhodný materiál na výrobu kompostérů?

Výše uvedené typy se vyrábějí z recyklovaného plastu a lze je zakoupit na specializovaných e-shopech. Kompostér si však můžete vyrobit i sami např. ze dřeva, s použitím pily a hřebíků. Jde o jednodušší verzi, u níž je třeba počítat s rychlejším rozpadem materiálu. Počasí může mít na dřevo samozřejmě nepříznivý vliv. Před samotnou výrobou kompostéru ovšem můžete použít ochranný nátěr, čímž se životnost vašeho výtvoru prodlouží. Dřevo je navíc vhodnější než kovové konstrukce, které mohou uvolňovat nežádoucí jedovaté látky.

Pusťte se směle do výroby či nákupu vlastního kompostéru a udělejte tak něco dobrého pro sebe i svou zahrádku.