Jarní prostříhávání větví vám pomůže u ovocných stromků s navýšením úrody

Jaro je pro vývoj ovocných stromků zcela zásadní. Právě na jaře je potřeba ovocné stromky správně prořezat. Prořezávání stromků zvládnete bez problémů i vy. Pokud si úplně nevíte rady, jak stromky prořezat, připravili jsme pro vás menší návod.

Prořezání stromků je zcela klíčové. Řez je nezbytný například u třešní a švestek. Třešně a švestky se musí prořezávat mladé. Následně se již jen odstraňují odumřelé nebo poškozené větve. U švestek se řez provádí právě s příchodem jara, ve chvíli, kdy se objeví první pupeny. Větve všech ovocných stromků prořezávejte tak, aby nebyly rány větší než 7 cm. Větve se zkracují přibližně o třetinu. Připravte si naostřené zahradnické nůžky. Doporučujeme nůžky na větve Bahco 900 mm, Gardena zahradní nůžky Classic nebo nůžky na větve YATO YT-8835.

„Základní řez jádrovin, mezi které na našich zahradách patří hlavně jabloně a hrušně, provádíme v předjarním období po skončení velkých mrazů. Nejčastěji to bývá koncem měsíce února a poté po celý březen. Řez je nejlepší udělat před rašením pupenů, neboť po jejich vyrašení by mohlo dojít při manipulaci s odřezanými větvemi k jejich vylámání na větvích ponechaných. Při posunutí základního řezu na období vegetace (konec dubna, květen atd.), dochází u ořezaných stromů k jejich významnému oslabení až k zastavení růstu. To má následně negativní vliv jak na vlastní vitalitu stromu, tak i na jeho případnou úrodu. Jádroviny řežeme převážně za bezmrazých dnů, i když slabý mráz do – 4 °C stromům nevadí. Dřevo větví není ještě natolik promrzlé, aby došlo při řezu k jejich výraznému poškození,“ uvádí zahradník a specialista na řez ovocných dřevin Ing. Martin Makal.

Zdroj citace: https://zena-in.cz/clanek/predjarni-rez-jabloni-a-hrusni-zahradkari-delaji-celou-radu-chyb-rika-zahradnik

U třešní je potřeba odstranit suché, poraněné nebo nemocné větve. Výsledkem by měla být prosvětlená koruna stromu. Řezy můžete provádět v době, kdy třešeň kvete, nebo v období sklizně. Určitě se do prořezávání třešní napouštějte jindy, protože můžete třešeň zcela poškodit. U větví, které chcete odstranit, nechejte kus větve s drobným obrostem. Odborně se označuje jako aktivní čípek. U jabloní a hrušní je zapotřebí začít s ořezem poměrně brzy, a to na jaře, než začnou růst. Je potřeba provést udržovací řez. Korunní výhony zkraťte o jednu třetinu a odstraňte sekundární koruny. U prořezávání ovocných stromků vždy myslete na to, abyste neodřezali více než 25 procent větví stromku.

Jak postupovat při prořezávání větví ovocných stromků

  1. Zamyslete se, jak má stromek vypadat
  2. Najděte hlavní větve tvořící kostru stromku
  3. Odstraňte poškozené větve
  4. Odstraňte křížící se větve, aby se koruna prosvětlila a mohl korunou proudit vzduch
  5. Odstraňte větve rostoucí směrem dovnitř ke středu stromku
  6. Zbavte se větví, které tvoří překážky (rostou na cestu, do oken, na střechu nebo do elektrického vedení apod.)
  7. Rány po řezu ošetřete štěpařským voskem nebo neředěným latexem
  8. Ostříhané větve odkliďte nebo je rozdrťte na piliny

Jak správně stříhat strom videoukázka

Druhy řezů ovocných stromků

Výchovný řez

Výchovný řez se provádí v prvním roce po výsadbě ovocného stromku. Výchovný řez má za úkol vyrovnat rovnováhu mezi kořeny a je nezbytný pro dobré ujmutí a růst stromku. U peckovin provádějte výchovný řez zjara, jádroviny a dobré ovocné stromky seřízněte před rašením. Výchovný řez se provádí ve třech etapách. Výchovné řezy se provádějí v první, druhém a třetím roce od výsadby.

Zmlazovací řez

Zmlazovací řezy ovocných stromků se provádějí u přestárlých a mrazem poškozených stromů. Zmlazovací řezy se provádějí jednou za dva až tři roky. Cílem zmlazovacího řezu je obnovit růst stromů a zlepšit jeho plodnost. Jabloně se zmlazují do 40 let, hrušně do 50 let a peckoviny v rozmezí 25 – 30 let.

Opravný řez

Opravný řez se vykonává pouze, pokud řezy v předchozích letech nikam nevedly. Opravným řezem můžete odstranit všechny suché větve nebo větve, které visí ze stromů směrem dolů. Stejně tak se ořezávají nemocné větve. Nemocné větve vždy seřízněte až po zdravé dřevo.

Technika řezu ovocných stromků video

Čím nejlépe větve řezat

Pokud chcete provést řez bez provozních nákladů, zvolte klasickou mechanickou pilku. Elektrická pilka pomůže, pokud nemáte velký sad, akumulátorová pila umožňuje volný pohyb po zahradě, teleskopické pilky jsou určeny pro stříhání ve výškách. V rámci klasických mechanických pilek je vhodná zasouvací pilka Fiskars Xtract nebo zahradní pilka Felco 630 330 mm. Z hlediska akumulátorových pilek můžete využít aku pilu BOSCH KEO 10.8 LI nebo akumulátorovou pilu Ryobi R18RS-0. A v neposlední řadě můžete použít elektrickou pilu Black&Decker RS890K.

Závěr a doporučení prořezávání větví ovocných stromků

Ať už máte velký sad nebo máte na zahradě jen pár ovocných stromků, budete určitě chtít, aby vám vaše stromky v sezoně plodily, co nejvíce. A právě tomu můžete jít naproti. Naprostou nezbytností je provést na jaře prořezání ovocných stromků. Stromky zvýší svou plodnost a budou vám i správně růst. Prořezávání větví se provádí, jak u mladých stromků, tak ale i u starších stromů. Aby vám šla práce od ruky, vsaďte na vhodné nářadí. Připravte si zahradnické nůžky, nůžky na stříhání stromů a pilku. Řezat můžete ručně, ale ve větších sadech uvítáte možnost řezání pomocí akumulátorových pil. Už jste vyrazili prořezávat? Je nejvyšší čas.