Jaro je tady – velký přehled toho, co můžete zasadit s prvními jarními paprsky a jaké zahradní nářadí pomůže

První jarní paprsky se prodírají z oblohy a svítí na vaši zahradu. Jaro je z hlediska zahrádkáře velmi důležité období. Pokud na jaře zaváháte, už v průběhu roku nebudete mít šanci některé rostliny a zeleninu zasadit. Na zahradě je v průběhu jara hodně práce, ale proč si práci neusnadnit za pomoci moderních nástrojů a nářadí.

Připravte si zahradní květináče

Jaro je důležité období každého zahrádkáře. Ještě před tím, než budete cokoliv sadit, můžete připravit zahradu, aby byla práce, co nejjednodušší. Na zahradu si můžete na vybraná místa připravit zahradní květináče nebo zahradní květináč se stěnou. Na zahradách najdete čím dál více dřevěných květináčů, které jsou aktuálně v trendu. Následně už můžete dát do květináčů hlínu a sadit.

Co se všechno dá na jaře zasadit?

Nové stromky, keře, rostliny

Jaro je ideální období na výsadbu stromků, keřů, živých plotů a rostlin. Jarní období je ideální pro výsadbu meruňky, broskvoně či nektarinky.

„Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu. Jelikož ale přes celou zimu svým povrchem vodu odpařují, hrozí riziko, že by přes zimu uschly,“ radí Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Zdroj: https://www.denik.cz/bydleni/nepromeskejte-pravy-cas-na-sazeni-stromku20111025.html

Na konci března můžete vysadit listnaté stromy, ořešáky nebo vinnou révu. V pozdější období se pak můžete pustit do sadby bříz a jehličnanů. Pod mladými stromky je potřeba lehce okopat půdu. Ideálním nástrojem je zahradní motyka nebo motyčka zahradní srdcovka.

Na zahradě by vám rozhodně neměla chybět elektrická motyčka, které se jinými slovy říká elektrický kultivátor. Mezi těmito stroji najdete také vertikulátory, ale ty slouží na zcela jinou činnost než kultivátory.

„Kultivátorem upravujete půdu po orbě nebo po zrytí. Půdu připravujete na sázení zemědělských plodin. Vertikutátorem pouze upravujete vrchní část půdy pod trávníkem nebo vlastní trávník. Slouží tedy pouze k údržbě trávníku,“ popisuje základní rozdíl mezi těmito stroji Lubomír Mach, prodejce zahradní techniky.

Zdroj: https://vysocina.rozhlas.cz/poradna-travnik-pohnojte-a-zbavte-mechu-7176404

Na malou ukázku elektrického kultivátoru se můžete podívat ve videu.

Video – elektrický kultivátor HECHT 732

Jarní měsíce jsou ideálním obdobím na vysazování maliníků, borůvek a jahodníku. Plánujete zasadit živý plot? Živé ploty jsou skvělou možností, jak zastínit určitou část zahrady. Živé ploty zasazujte vždy na jaře. Důležité je začít s výsadbou živých plotů co nejdříve, jelikož později vzhledem k velkému suchu, by se už nemusely chytnout. Nesmíte zapomínat ani na pravidelné jarní hojení půdy. U vysazení keřů je potřeba keře seříznout a prostříhat. Skvěle k tomu poslouží zahradnické nůžky Fiskars.

zahradnické nůžky Fiskars PB8 velké

Zelenina, bylinky

Jaro je ideální možností na setí zeleniny. Již v březnu můžete uskutečnit výsev do pařenišť a fóliovníků. Dávejte si ale pozor na choulostivější zeleninu jako jsou okurky, rajčata nebo květák. Tuto zeleninu nejprve přesaďte do truhlíku nebo květináče. K této činnosti je nejvhodnější přesazovací lopatka patriot.

přesazovací lopatka patriot

Začátek března je poslední chvíle, kdy můžete vysadit brokolici a papriky. Ve druhé polovině března se můžete přesunout na venkovní záhony. Lze vysadit téměř všechny druhy zeleniny (ředkvičky, kořenové zelenina, hrách, špenát, červená řepa a další). Máte rádi cibuli? Pokud ano, sázejte cibuli až ke konci března. Cibule by mohla při větších mrazech prochladnout.

„S výsevem neotálejte, ředkvičky nemají rády vysoké teploty, to pak věší listy, jejich bulvy jsou vysušené a popraskané,“ radí Jana Polcarová, zahrádkářka a blogerka.

Zdroj: https://www.denik.cz/hobby/jarni-vysevy-20200220.html

Vedle zeleniny je na jaře vhodné sadit i bylinky. Bylinky mají velkou výhodu, že je můžete pěstovat, i pokud zrovna nemáte zahradu. Bylinky krásně rostou, jak v zahradě, tak ale i na okenních parapetech nebo doma. Je vhodné vysadit bylinky vedle sebe a vytvořit si bylinnou zahrádku.

Truhlík samozavlažovací GARDENIE SMART 60cm terakota

Květinové záhony

Jaro je ideální pro výsev měsíčku, sluncovky nebo ostronožky. Zahrádkáři v dubnu sadí trvalky, hlíznaté, cibulnaté rostliny a otužile letničky. Pokud chcete mít na první pohled hezký květinový záhon, nezapomínejte na letničky. Letničky kvetou od června až do podzimu.

Ilustrační fotografie – květinový záhon

Jste milovníci růží? Tak právě na jaře byste měli zbystřit. Chcete zasadit zcela nové růže? Můžete je v březnu zasadit, je nutné, aby byla půda zcela rozmrzlá. Na konci března se z růží odstraňuje zimní ochrana, a pokud nehrozí velké mrazy, můžete růže prořezat. Co se týká tvaru záhonů, tak nejlépe ze všech tvarů vycházejí obdélníkové záhony.

„Obdélníkové záhony můžeme mít na zahradě celý život. Po jejich založení je ideální už je nerýt, abychom nenarušili strukturu půdy. Šetrné zpracování půdy buď ploskořezem, nebo rycími vidlemi pomáhá rozvoji půdních mikroorganismů. Tím se postupně zvyšuje úrodnost,“ říká designérka zahrad Alena Gajdušková.

Zdroj: https://www.chatar-chalupar.cz/typy-zahonu/

Závěr

Nepropásněte zahradnický start roku a buďte na jaro připraveni. S kvalitním vybavením vám půjde práce lépe od ruky. Ještě než začnete na zahradě cokoliv dělat, zkontrolujte potřebné vybavení. Budete potřebovat rýče, zahradní motyčky, zahradnické nůžky, květináče, hnojivo, přesazovací lopatky a nože. Práci vám může výrazně usnadnit i elektrický kultivátor. Pokud jste se rozhodli, že si uděláte na zahradě relaxační koutek, můžete vysadit živý plot. Vaše zahrada na jaře ožije a vy můžete být už dopředu připraveni.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: velké zahradní květináče dřevěné, prodej osiva pšenice, strakonická louka osivo prodej, natureline zahradní motyčka, zahradní květináče venkovní levné, Fiskars Lopatka přesazovací, hanácká osiva vyškov, vojtěška osivo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *