Mořská sůl do bazénu je zdravotně prospěšná a navodí pocit relaxace u moře

Základní stručný popis

Trend bazénů se slanou vodou je tady. Máte několik možností, jak udělat z vašeho bazénu „kousek moře“ na vaší zahradě. Nejvhodnějším způsobem je využití mořské soli do bazénu. Mořská sůl obsahuje tělu prospěšné minerály jako je jód, hořčík, vápník a sodík. Slaná voda je šetrná k pokožce. Vedle toho slaná voda eliminuje tvorbu sinic, bakterií a virů. Voda v bazénu bude průzračně čistá. Vedle bazénů je vhodná také pro vířivky. Mořská sůl do bazénu se doporučuje využívat ve spojení se solinátorem. Dávkování mořské soli a samotná obsluha je velmi snadná.

Kvalitní solinátor

Použití mořské soli do bazénu (jak míchat, jak často, jak použít…)

Bazén se slanou vodou je čím dál více oblíbená varianty péče o vodu. Nejčastěji se používají nejrůznější mořské soli, které obsahují minerály a jsou šetrné k lidské pokožce. Mořskou sůl v ideálním případě, pokud budete chtít opustit bazénovou chemii, musíte doplnit tzv. salinizátorem. V této jednotce následně probíhá elektrolýza solného roztoku. Díky elektrolýze slaného roztoku se vytváří přírodní chlór dezinfikující bazénovou vodu. Mořskou sůl můžete v bazénu využít i bez této jednotky, ale nevyhnete se také bazénové chemii. Mořská sůl je vhodná také do vířivky. Bude vám stačit mnohonásobně menší množství než u bazénů. Obvykle stačí použít zhruba 2 kg mořské soli.

Důležité je dodržet postup „zaslaňování“ vody. V případě, že používáte solinátor, dodržujte dávkování určené výrobcem této jednotky. Obecně ale lze říct, že je potřeba 2,5 – 5 kg na 1 m3 vody. Rozdíl je v začátku bazénové sezony, kdy je zapotřebí větší množství soli. Nejčastěji se totiž přidává sůl do zcela nové vody napuštěné po zimním odpočinku. V těchto případech použijte 25 kg mořské soli na 5 – 8 m3 vody. Pokud dojde v sezoně k poklesu optimální hladiny mořské soli ve vodě, nebude solinátor fungovat na 100 %. Produkce bude horší. V tento moment je potřeba mořskou sůl do vody opět přidat a dostat se na optimální hladinu. Vodu určitě nepřesolujte, mohlo by docházet ke korozi ocelových komponentů bazénu.

Než do bazénu mořskou sůl začnete sypat, je potřeba si uvědomit, že je potřeba ji nejprve rozpustit ve zvláštní nádobě. Až následně vlévejte tuto rozpuštěnou sůl rovnoměrně do bazénu po vodní hladině.

Výhody mořské soli v bazénu

Kde hledat hlavní výhody mořské soli v bazénu? Mořská sůl dokáže v bazénu odstranit bakterie, viry a řasy. Voda bude po použití mořské soli mírně slaná a bude vám připadat jako byste se koupali v moři.

Mořská sůl ve vodě dokáže působit blahodárně na lidský organismus. Především je takto ošetřená voda šetrná k očím a lidské kůži. Voda s obsahem mořské soli nezpůsobuje alergické reakce, a navíc má i antiseptické účinky. Váš bazén bude navíc křišťálově čistý. Další výhodou mořské soli do bazénu je její vyšší procento obsahu minerálů, mezi které patří sodík, hořčík, vápník a jód. Jelikož se tyto minerály vyskytují pouze v mořské soli, bude daleko výhodnější zvolit právě tento typ.

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o mořské soli v bazénu

Pokud byste chtěli mořskou sůl použít i ve vašem bazénu, je zapotřebí mít salinizátor a komponenty, které nekorodují při kontaktu se slanou vodou. Použití mořské soli je v takovémto případě zcela bezpečné. Počáteční náklady jsou sice vyšší, ale následně se vám vrátí během několika let při údržbě, a především bude slaná voda daleko šetrnější k vašemu zdraví.

Sůl nestačí pouze nalít nebo vysypat do vody. Mysleli jste si, že stačí do bazénu sůl jen vlít nebo vyspat a je hotov? Tak to bohužel nefunguje. Sůl se sice rozpustí, ale kvalita vody nebude optimální. Mořská sůl slouží především jako zdroj pro solinátor, který zde díky elektrolýze vytváří přírodní chlór. Pokud nemáte solinátor zapnutý nebo ho nemáte vůbec, nemůže tento proces proběhnout.

V žádném případě nepoužívejte so bazénové vody obyčejnou sůl koupenou v supermarketu určenou pouze pro vaření. V těchto solích jsou obsaženy jodidy a fluoridy. Jodidy mohou navíc způsobit zabarvení vody v bazénu lehce do hnědé barvy.

Typy mořské soli do bazénu, balení

Na trhu s mořskou solí do bazénu je velký výběr. Nejčastěji se využívá mořská sůl ze Středozemního moře nebo z německého Baltu. Stejně tak si můžete vybrat portugalskou sůl Vatel z pobřeží Atlantského oceánu nebo mořskou sůl do bazénu Margherita 25 kg. Výhodou poslední jmenované soli je její široká využitelnost. Tato italská sůl je vhodná, jak pro použití do bazénu, tak ale i pro přidání do nejrůznějších pokrmů. Margherita je sůl v potravinářské kvalitě, která se těží z mořské vody na pobřežních solných polích.

Nejčastěji je mořská sůl do bazénu balená po 25 kg, ale najdete i balení po 5 kg. Důležitý je obsah čistého roztoku chloridu sodného (NaCl). U těchto mořských solí se jedná až o 99,6 %.

A kde koupit mořskou sůl do bazénu? Stačí se obrátit na hobby markety, popřípadě na specializované prodejny a e-shopy s bazény a příslušenstvím.

Závěr, shrnutí a doporučení mořské soli do bazénu

Levný typ solinátoru

Bazény s mořskou vodou jsou v dnešní době trend. Pokud se každoročně musíte zabývat náročnou úpravou vody ve vašem bazénu, a i přesto se vám nedaří udržet vodu průzračně čistou a voda vám navíc jde cítit silně po chlóru, zvolte výměnu vody za slanou.

Zvládne to každý, stačí pořídit solinátor a vhodnou mořskou sůl určenou pro bazény. A pokud byste si nevěděli s instalací rady, v každém specializovaném obchodě vám rádi vyšlou technika.Nespornou výhodou je zdravotní benefit koupání ve slané mořské vodě. V bazénu je sice koncentrace soli výrazně nižší než přímo v moři, ale i tak bude koupání zdravé a umocněné zážitkem koupání v moři na vaší zahradě.