Mšice – postrach všech zahrádkářů!

Každý zahrádkář to asi zná. Od jara pilně pracuje, připravuje půdu, zaseje semínka nebo zasadí připravené sazenice. A pak pravidelně zalévá a těší se na plody své práce, ale ne vždy se musí zdravé úrody dočkat.

Jak poznat na rostlině, že je právě napadená mšicemi

Pokroucené listy zeleniny nebo ovocných stromů, které ze spodní strany skrývají malá černá vajíčka, znamenají jediné, naše stromy navštívil škůdce velmi nevítaný – mšice. Co teď? V dnešní době je samozřejmě možné zajít do prvního obchodu zaměřeného na zahradu a koupit chemický přípravek. Pokud se však chystáme v blízké době ke sklízení plodů nebo listů, není vhodné aplikovat přípravky na chemické bázi. Obchody jsou i na tuto variantu připraveny a nabízí sortiment bio výrobků, které lidskému organismu neublíží.

Rychlá domácí pomoc

Příznivci „babských rad“ mohou vyzkoušet zatočit se škůdci i ryze podomácku:

  • Kuřáci mohou použít nedopalky z cigaret a krátce je povařit ve vodě. Poté je necháme pár hodin louhovat. Výluh má odpudivou hnědou barvu a také zrovna nevoní. Nyní už můžeme tekutinu nalít do postřikovače a použít.
  • Dalším prostředkem, který máme všichni doma, je obyčejný prostředek na nádobí nebo tekuté mýdlo. Stačí rozpustit 1 polévkovou lžíci v litru vody. Tento postřik bychom měli aplikovat asi týden.
  • Jako opravdu přírodní varianta nám poslouží i kopřivy, které nás na zahrádce mnohdy otravují. Stačí je nechat vylouhovat, potom roztok naředíme vodou a můžeme zalévat.
  • A dalším trikem a zároveň zajímavostí je, že na mšicích si rádo pochutnají Slunéčka sedmitečná alias beruška

Jak předcházet výskytu mšicí

Abychom se příští rok tohoto problému vyvarovali, je nejlepší mu předcházet. Začít bychom měli tím, že na podzim a na jaře poctivě zryjeme záhonky, čímž zničíme larvy ukryté v zemi. Pomoci si můžeme také vysazením rostlin, které mšice nemají rády. Mezi takové se řadí třeba rebarbora nebo rostliny aromatické jako levandule, afrikány, česnek či pelyněk. Některé z nich nám mezi užitkovými plodinami budou sloužit i jako krásná dekorace.