Jak pěstovat oleandr

Jak na pěstování oleandru

Rozkvetlý oleandr
Rozkvetlý oleandr

Oleandr obecný je krásný dekorativní keř, dosahující až čtyř metrů. Bude se krásně vyjímat na Vaší zahradě či na balkónu. Výhodou oleandru je, že i když jeho domovem jsou oblasti subtropické Asie a Středomoří, není na pěstování nikterak náročný. Tato rostlina je právem oblíbená pro své nádherné květenství, které navíc nádherně voní. Původní druhy jsou pouze tři, dnes se ale pěstuje mnoho barevných variant této rostliny. Některé odnože mohou mít i bělozelené nebo žluté listy, takže jsou okrasou po celý rok. Nejznámější je však Oleandr obecný s jednoduchými, růžovými květy. Listy mají kožovité, úzké a 10-15 cm dlouhé. 

Co potřebujete vědět o oleandrech 

Semena oleandrů najdete v každém dobrém zahradnictví či hobby marketu, popřípadě můžete s pěstováním začít pomocí řízků. Oleandr je vhodné umístit na slunné místo, ideálně s prosklenou stříškou či na pergolu. Oleandry nesnáší průvan a vlhkost může zapříčinit plesnivění či černání listů a celkově špatný růst. Při pěstování se snažte rostlině dopřát co nejvíce z jejího přirozeného prostředí, proto se je nebojte umístit rostlinu na pražící slunce. Vhodné  je pro pěstování zvolit hlinitopísčitou půdu s přídavkem rašeliny (2:1).

Hnojení provádějte od května 2x do měsíce buď kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny nebo organickým hnojivem.

Panuje názor, že oleandr, jakožto teplomilná rostlina nepotřebuje moc vláhy, opak je ale pravdou!

Oleandru musíte zajistit dostatečnou zálivku, nejlépe odstátou vodu, tvrdá voda oleandrům nesvědčí. Pokud ale nebudete déle doma, jednoduše přemístěte rostlinku na stinné místo, nebo rovnou pořiďte samozavlažovací květináč. Květináč je dalším důležitým faktorem – zapomeňte na plast! Plastové květináče nejsou ideální, neboť se na slunci rozpalují a zemina vysychá! 

Mladé oleandry se přesazují každoročně, vždy do větší nádoby. Ty starší stačí přesadit jednou za dva nebo tři roky. Při přesazování zkraťte kořeny zhruba o polovinu.

Přezimování 

Co se týče přezimování oleandrů, stačí pouze rostlinu přemístit do světlé místnosti, například do chodby, se stálou teplotou mezi 5°C-10°C. Myslete na přezimování již při koupi  – pod těžký květináč je nejlepší si koupit podložku na kolečkách – díky tomu se vám pak bude oleandr lépe stěhovat. V místnosti nesmí být zatuchlý vzduch, neboť byste se mohli dočkat nevítaných svilušek. Pokud místnost není dostatečně světlá, můžete si pomoci zrcadlem, které světlo odrazí. Také můžete do místnosti nainstalovat zářivku či fotosyntetickou žárovku. Protože při přezimování oleandr snižuje svou aktivitu, zalévejte ho méně, jen tolik, aby substrát nevysychal. Přebytek vody může vést ke hnití kořenů. Rostlinu také během této doby nehnojte. Na jaře, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, rostlinu opět vyndejte na světlo.

Stříhání oleandrů 

Oleandry se doporučuje stříhat od března do září. Stříhejte s citem, ne moc razantně. Mohlo by se totiž stát, že by rostlina další léto už nevykvetla. Malá květenství se ale na podzim již nechávají na rostlině, na jaře uschnou a sama se odlomí. Pokud budete trpěliví a časem se vám podaří sestříhat oleandr na kmínek, můžete si gratulovat!

Mějte na paměti, že celá rostlina (včetně květů) je prudce jedovatá. Otrava se projevuje například třesavkou, horečkou, závratěmi či křečí. Při manipulaci s rostlinou použijte rukavice, neboť šťávy oleandrů mohou kromě otravy vyvolat i nepříjemné kožní problémy. Vůbec nejjedovatější částí jsou větve a listy, proto rostlinu mějte v dostatečném dosahu od dětí či domácích mazlíčků. Jsou známy i případy, kdy se lidé otrávili grilovaným jídlem, které opékali na oleandrových větvích. V případě jakýchkoli příznaků ihned vyhledejte lékaře! Usmrtit  dospělého člověka pouze dokáží dva listy.

Jak vyzrát na škůdce 

Jako vždy platí, že jakékoli darované nebo zakoupené květiny nejprve pečlivě prohlédněte, vyvarujete se tak napadení dalších rostlin. Nezapomeňte zkontrolovat spodní stranu listů. Některé škůdce si ale snadno přinesete z venku sami. Oleandr může napadnout plíseň (ta napadá hlavně květenství), svilušky, čerň, mšice či puklice. Poslední jmenovaný škůdce je často nejzatvrzelejším parazitem. Dlouho neléčená rostlina často uhyne. Dokáže se schovat na těch nejmenších místech, ale také v půdě. Oleandr postižený puklicemi nejdříve izolujte od ostatních, zdravých rostlin. Toto je velmi důležité, neboť puklice se mohou rychle roznést. Většina běžnějších přípravků je na puklice krátká, protože mají ochranné pláště. Je potřeba sáhnout po přípravcích na bázi minerálních olejů, jako je Biool či Frutapon. Tyto přípravky puklicím zalepí dýchací otvory. Po 7-10 dnech znovu aplikujeme několikrát, podle síly napadení. I tak ale není zcela vyhráno, květinu nechte v karanténě ještě několik týdnů. 

Množení oleandrů 

Staré větve seřízněte na podzim o třetinu, aby z nich přes zimu vyrašily nové výhony. Tyto výhony následně nařezejte na řízky dlouhé asi 10-15 cm a zasaďte do směsi rašeliny a písku, v poměru 1:1. Alternativně můžete však použít i vodu. Směs písku a rašeliny udržujte vlhkou. Květináč umístěte do světlé místnosti s teplotou mezi 15-20°C, a za měsíc se již můžete těšit na novou rostlinku.  

Oleandry jsou nenáročné na pěstování a snadno je namnožíte. Můžete si vyhrát se širokou škálou barevných variant, díky kterým vykouzlíte na svém balkoně či na zahradě barevný ráj, který vám bude závidět kdekdo. Se správnou péčí se vašemu oleandru bude dařit od jara do podzimu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *