Sníte o průzračné vodě bez zákalu i ve vašem bazénu? Vyzkoušejte vločkovače do bazénu!

Vločkovač

Základní stručný popis

Vločkovač se využívá pro větší čistotu vody v bazénech. Filtrace bazénu nedokáže zachytit všechny malé částečky nečistot. Malé částečky se díky použití vločkovače na sebe navážou a vytvoří větší shluk, který dokáže filtrace zachytit. Vločkovače do bazénu bývají často označovány jako floccery, floktulanty nebo jiskry. Pokud potřebujete zatočit s menšími částečkami nečistot, můžete zvolit také velmi podobný přípravek jako je vločkovač. Jedná se o projasňovač.

Použití vločkovače do bazénu

V bazénu se většina nečistot vyfiltruje díky bazénové filtraci. I přesto, ale v bazénové vodě zůstává řada malých nečistot, malých částeček, které nejdou přes filtraci zachytit. Vločkovač funguje na principu shlukování drobných částeček nečistot. Částečky se na sebe navážou, vzniknou větší skupiny a písková filtrace je dokáže tak zachytit.

Vločkovač do bazénu najdete na trhu také pod názvy jako je floktulant, floccer nebo jiskra.

Použití vločkovače je vhodné pouze v případě, že máte v bazénu zakalenou až mléčnou vodu. Pokud máte v bazénu vodu lehce zbarvenou do zelena, musíte využít i protiřasový prostředek.

Vločkovač a dávkování

Jak použít vločkovač správně? U vločkovače je potřeba důsledně hlídat především jeho dávkování. Vločkovač využívejte maximálně jen 2x za týden. Ideálně ho dávkujte dva dny po sobě a následně ho na pět dnů vynechejte. Předávkování vločkovačem má za následek tvorbu nečistot. Vločkovač se v tomto případě začne chovat sám jako nečistota.

Oba typy vločkovačů potřebují trochu jiný návod na použití. Pokud využijete síran hlinitý, nalijte ve vodě rozpuštěný vločkovač do skimmery a na 15 minut zapněte filtraci bazénu. Vodu následně nechejte přes noc stát. Nečistoty se usadí na dně bazénu, odkud je můžete odstranit bazénovým vysavačem. Je nutné dodržet, aby hladina pH vody byla v rozmezí 6,8 – 7,4. Pouze v tomto případě bude fungovat vločkovač na 100 % správně. Pokud budete mít špatné pH vody, nebude vločkovač plně účinný.

V případě, že byste využili PAX 18 lije se vločkovač do konve, kde se naředí vodou. Následně konví naředěný vločkovač rozlijete rovnoměrně po hladině bazénu. Trvá 12 hodin, než se vytvoří vločky, které opět jednoduše vyluxujete a vyčistíte za pomocí filtrace bazénu. U těchto přípravků byste měli vyprat i písek z pískové filtrace.

Vločkovač a projasňovač, jaký je mezi nimi hlavní rozdíl?

Projasňovač

Pokud se podíváte na funkci těchto přípravků, je velmi podobná. Vločkovače se využívají především u silných zákalů, pokud máte vodu velmi znečištěnou. Projasňovač by zvládl i silné zákaly, ale vedle toho dokáže shlukovat i menší nečistoty. Na trhu je levnější vločkovač, ale na druhou stranu se u projasňovače snižuje riziko zákalu z předávkování.

Výhody vločkovače do bazénu

Kde hledat hlavní výhody vločkovače do bazénů? V první řadě dokážou vločkovače perfektně vyčistit vodu i od mikroskopických nečistot. Vaše voda v bazénu bude bez zákalu a průzračná.

Aplikace vločkovače není nic těžkého. Stačí dodržovat dávkování. Vločkovače se často prodávají v kartuších, ze kterých se vločkovač postupně uvolňuje.

Vločkovač si dokáže poradit i s některými druhy řas.

V neposlední řadě patří mezi výhody vločkovače jeho cenová dostupnost. Vločkovače se dají pořídit v řádech stokorun za litr.

Nejčastější omyly, mýty a chyby, co si lidé myslí o vločkovačích do bazénu

Při použití tekutého vločkovače u kartušových filtrací nechejte filtraci vypnutou do doby, než se nečistoty usadí na dně bazénu. Následně pomocí bazénového vysavače nečistoty ze dna odstraňte.

V případě, že si půjdete do obchodu koupit vločkovač, dívejte se, jestli má bronzovou až nahnědlou barvu. Určitě by neměl být průhledný. Vločkovač je vhodný v kombinaci s pískovou filtrací. Jinak se zákalu velmi těžko zbavíte. Filtrační písek vyměňte minimálně jednou za tři roky. Pískovou filtraci určitě průběžně perte, vyplatí se v případě většího zákalu, i každý den.

Chybou je, pokud byste usazené nečistoty ze dna bazénu filtrovali do pískové filtrace. Určitě nečistoty luxujte přímo z bazénu pryč.

Typy vločkovače do bazénu

Na trhu se setkáte s řadou výrobců a značek vločkovačů. Co se týká chemického složení vločkovačů, používají se nejčastěji pouze dva typy vločkovačů. Jedním z nich je síran hlinitý. Jedná se o bílou krystalickou látku. Tuto látku stačí rozpustit ve vodě a nalít do bazénu.

Druhým typem vločkovače je tzv. PAX 18 (polyaluminiumhydroxichlorid), Tento tekutý vločkovač se používá především ve veřejných bazénech a také vodních nádržích.  

Vločkovač Marimex je na trhu dostupný za cenu 150,- Kč za 1 litr. Cena za další značku na trhu, a to konkrétně vločkovač Chemoform se pohybuje obdobně. Savo je značka, která je známá pro své účinné čistící složení při praní či čištění nejrůznějších povrchů. Savo vločkovač není žádnou výjimkou. Značka Savo čím dál více promlouvá také do bazénové chemie.

Závěr, shrnutí a doporučení vločkovače do bazénu

Pokud vlastníte bazén, není nic důležitějšího než se správně starat o čistotu vody. Nejen, že koupání ve znečištěné vodě není na první pohled nic příjemného, ale při znečištění dochází k nejrůznějším zdravotním problémům. Mezi výbavou pro bazény by vám neměly chybět projasňovače a vločkovače. Vedle filtrace jsou další nezbytnou součástí péče o vodu.Voda bude díky vločkovači průzračně čistá a koupání tak už určitě neodoláte! Aplikace je jednoduchá a zvládne ji každý.