Vavřín neboli bobkový list

Bobkový list-keř Vavřínu
Bobkový list-keř vavřínu

Popis a jeho původ, tradice

Vavřín neboli bobkový list je původem z Malé Asie. Nyní se pěstuje především ve Středomoří, aktivní je především Turecko. Bobkový list si můžete koupit sušený v sáčcích v obchodě, ale můžete si jej i sami vypěstovat. Vavřín je odolná a málo náročná rostlina. Nejvhodnější je ho pěstovat venku na zahradě nebo na balkoně. Vydrží i poměrně nízké teploty, ale má rád především teplo. Vavřín se množí pomocí semínek, které si můžete na podzim nasbírat nebo koupit v květinářství.

Pěstování bobkového listu

Jak již bylo řečeno, vavřín je známý především pod názvem bobkový list. Velmi se mu daří ve Středomoří, ale není žádný problém ho pěstovat u nás na zahrádce nebo na balkonu. Vavřín potřebuje především slunné počasí, má rád teplo. Na druhou stranu, ale dokáže starší rostlinka vydržet i teploty do mínus pěti stupňů. Mladší keře vavřínu raději nevystavujte teplotám pod bodem mrazu.

Vavřín je keř, který dorůstá do výšky až 4 metrů. V našich podmínkách je znám ale spíše jako rostlinka, která se pěstuje v květináčích nebo jiných nádobách. Tento způsob pěstování umožnuje velmi lehké zazimování, jelikož by vavřín zimu venku nepřežil. Přezimování je velmi jednoduché, stačí vavřín umístit do místnosti, ve které bude dostatečné světlo a teplota mezi 3 – 18 stupni Celsia. Vavřín se pěstuje venku od jara do podzimu.

Vavřín jste možná někde u sousedů viděli jako keř s vytvarovanou korunou, který stál na velkém kmeni. Není to nic těžkého. Zvládne to dá se říct každý. Stačí spodní lístky a výhonky zaštipovat a korunu tvarovat jednoduchým střihem. Výhodou vavřínu je i jeho schopnost zvládnout velmi dobře jakýkoliv řez.

Pro koho je bobkový list vhodný (náročnost)

Vavřín je v rámci pěstování velmi nenáročný. Má silné listy, které téměř vůbec nejsou napadány škůdci. Bobkový list se dá navíc pěstovat i velmi snadno jako pokojová rostlina. Nemusíte tedy být žádný zkušený zahrádkář, abyste se mohli do pěstování dát. Bobkový list je velmi nenáročný a prakticky jediné, co musíte ohlídat, je pravidelná zálivka.

Bobkový list se pěstuje v základním pokojovém substrátu. Jednou za dva týdny vavřín přihnojujte základními hnojivy pro pokojové rostliny. Hnojení probíhá pouze od února do září. Velký pozor ale musíte dát na pravidelnou zálivku. Pokud umístíte vavřín na hodně prosluněné místo, musíte zalévat prakticky každý den. Není obtížné na rostlině poznat, že ji chybí voda. Stačí se podívat na její listy, která se pomalu začnou sklánět.

To, že je bobkový list určený na pěstování i pro úplné začátečníky svědčí i fakt, že pokud rostlině chybí voda a opět ji zalijete, velmi rychle se na první pohled lehce seschlá rostlina vzpamatuje a je vše v normálu.

Výhody bobkového listu

Bobkový list se také velmi snadno množí. Na podzim můžete posbírat semínka, která na jaře zasadíte. Stejně tak můžete rostlinku množit pomocí stonkových řízků, které si připravíte na konci léta. Zakoupit si ale můžete i sazenice bobkového listu určené k jednoduchému pěstování.

Pěstování vavřínu ze semen je oproti pěstování ze sazenic mnohem náročnější na podmínky. Bobkový list potřebuje pro správné naklíčení teplotu okolo 25 stupňů. Dobrým tipem může být pěstovat bobkový list ze semínek ve skleníku, kde se vám podaří správné teploty dosáhnout rychleji. Bobkový list ze semínek roste až 6 týdnů, budete tedy u této varianty potřebovat i velkou porci trpělivosti. Pro začátečníky doporučujeme pěstovat bobkový list ze sazeniček.

Bobkový list je rostlinka, kterou dokáže pěstovat téměř každý. Další výhodou je možnost využívání léčebných účinků bobkového listu. Vedle toho, že se používá jako koření do řady pokrmů, si můžete udělat odvar z bobkového listu. Stejně vhodné je uvařit si z bobkového listu čaj. Proč? Bobkový list podporuje trávení a má pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi. Bobkový list pomáhá vyplavovat škodlivé látky z našeho těla a pomáhá také revmatikům. Nejvhodnější je právě forma čaje. Nikdy se ale bobkovým listem nepředávkujte.

Nejčastější omyly a chyby co si lidi myslí o pěstování bobkového listu

Lidé si často myslí, že pokud si zakoupí v květinářství semínka bobkového listu, musí je ihned zasadit do substrátu. To je ale chyba, jelikož jsou semínka uschlá. Mnohem efektivnější je, když semínka před výsevem namočíte na 24 hodin do teplé vody.

Na listech se vám mohou objevit černé tečky. Tyto tečky jsou způsobeny špatným vysycháním substrátu nebo přelitím. Teček se dá lehce zbavit, stačí rostlinu na jaře přesadit do prostornějšího květináče s dobrým systémem pro odvodnění. Stejně postupujte i v případě žloutnutí listů.

Sušený bobkový list
Sušený bobkový list

Zajímavosti a typy

Nad koupí a pěstování vavřínu by se měli zamyslet všichni, kteří rádi vaří. Bobkový list je ideálním kořením do řady pokrmů. Stejně tak by si měli vavřín pěstovat revmatici nebo lidé s vysokým obsahem cukru v krvi. Bobkový list má silné léčebné účinky na tyto problémy. Pěstovat bobkový list bychom doporučili i lidem, kteří nemají s pěstováním rostlin velké zkušenosti a třeba i začínají. Bobkový list je nenáročný a není problém se o něj vhodně starat, moc velkou péči nepotřebuje.

Před tím, než se do pěstování bobkového listu pustíte, sežeňte si vhodné květináče, substrát a další vybavení. Pěstování v květináčích je nejjednodušší způsob, vyhnete se i složitému přemístění při přezimování.

V případě, že jste v pěstování začátečníci, zvolte v květinářství spíše sazeničky. Bude se vám s nimi dařit mnohem více než se semínky.