Zimní zahrada pro relaxaci i pěstování

Zimní zahrada je snem asi každého milovníka květin. Bohužel se k němu pojí některé věci, které je nutné před stavbou zařídit.

Návštěva stavebního oddělení je nutná

Existují dvě varianty zimní zahrady. Pokud chcete mít zimní zahradu propojenou s domem, je nutné získat povolení od města.

Druhou variantou je možnost mít vstup pouze zvenčí části, a tudíž není nutné stavebního povolení. Tato stavba nesmí být větší než 25 metrů čtverečních, 5 metrů do výšky a musí být vzdálena od sousedů nejméně 2 metry. Navíc nesmí být propojena s vytápěním. Pokud je to méně, je nutné opět žádat o povolení.

I tak je vhodné navštívit stavební úřad a poradit se na místě. Ohlášku stejně musíte podat. Navíc je nutné také statický posudek kvůli zastřešení. Je to z toho důvodu, aby v případě vysoké zátěže (například sněhu) střecha nepopraskala.

Stavba zimní zahrady

Moderní víceúčelové zahrady jsou dnes in. Stavbu zimní zahrady můžeme orientovat podle světových stran. Není vhodné stavět zahradu na severní stranu. Je zde nejméně slunečního svitu.

U zimních zahrad na jižní stranu naopak očekávejte slunce a v létě hodně tepla. Je vhodné tedy opatřit vhodné stínění.

Východní strana Vám zaručí dopolední slunce. Odpoledne bude nutné místnost případně vytápět.

Situované zimní zahrady na západ pak poskytnou hodně slunce v odpoledních hodinách. I zde je nutné stínění.

Větrání by mělo být nedílnou součástí každé zimní zahrady. Dnes již není problém obstarat inteligentní větrání. Stejně tak je podstatné vytápění. Jako skla lze použít klasická dvojskla nebo trojskla. Je možné také použít polykarbonát. Konstrukce je většinou z hliníku a oceli, díky svým dobrým vlastnostem. Není doporučován plast – je křehký.

Pokud si netroufáte na takovou stavbu, pověřte odborníka nebo firmu, která se stavbou zimních zahrad zabývá.

Pokud chcete mít zimní zahradu jako relaxační místnost, je doporučován umělý ratanový nábytek. Není nutné ho udržovat a je odolný vůči různým vlivům. Navíc je dnes vyráběn v různých variantách, tak si každý přijde na své. Ratanový nábytek doplňte polštáři a máte relaxační zahrádku.

Jaké rostliny do zimní zahrady

Do zimní zahrady se hodí zejména: Aloe, Agáve, banánovník, begonie, břečťan, fíkus, olivovník, orchidea, či trnová koruna. Ale můžete tu pěstovat například i citrusy a vypěstovat si malé citrony.

V zimní zahradě toho lze pěstovat opravdu hodně. Velmi důležité jsou ale faktory, jako: zda bude zahrada vytápěná a na jakou světovou stranu bude postavena. Při výběru rostlin na to nezapomínejte.