Živý plot dodá vaší zahradě nejen krásu, ale i účelnost – jak na výsadbu a následnou péči?

Živé ploty jsou u majitelů zahrad velmi oblíbené. Řada zahrádkářů preferuje živé ploty před klasickými ploty z pletiva. Proč? Živý plot poskytuje na zahradě větší soukromí před kolemjdoucími nebo sousedy, ale také omezuje prašnost z okolních cest a dopřává zahradě větší vlhkost. Rozhodli jste se, že se dáte do výsadby živého plotu? Poradíme vám, jak na to. Živý plot bude následně potřebovat i správnou péči.

Kdy je vhodná doba na výsadbu živého plotu?

Živé ploty můžete vysazovat v celém vegetačním období, což je rozmezí jaro – podzim. Je potřeba si ale dávat pozor na typ živého plotu, který vysazujete. Živé ploty jehličnatých a sále zelených dřevin se vysazují na jaře, a to nejpozději do začátku května, následně pak lze zasadit tento druh živého plotu od začátku srpna do poloviny října. Jedná se například o Tis červený, Zerav západní Smaragd nebo Zerav západní Brabant. Tzv. kontejnerové dřeviny, ať už listnaté nebo opadavé, jakými jsou Kdoulovec, Skalníky, Ptačí zob, Meruzalka, Růže, Pustoryl a Tavolník, se vysazují mezi koncem března a začátkem listopadu.

 Jak zasadit živý plot?

V první fázi, kdy půjdete do zahrádkářství rostliny nakupovat, si dobře pohlídejte stav rostlin a jejich vzhled. Pokud budete rostliny na živý plot přesazovat, dávejte pozor na kořenový bal. Tento bal musí být, co největší a nepoškozený, včetně kořenového vlásení. Živý plot by se vám v opačném případě nemusel na zahradě vůbec ujmout.

Než se dáte do výsadby dřevin na živý plot, připravte si jámu s patřičným substrátem. Ideální je například kompost pro túje, zahradnický substrát SOL pro túje, cypřiše nebo AGRO substrát namíchaný s rašelinou. Využívá se rovněž organické hnojivo Vermaktiv a pomalu rozpustné hnojivo SILVAMIX. Některé dřeviny je vhodné v jámě lehce vápnit. Použijte například mletý dolomický vápenec. Vápenec půdu obohatí o vápník a hořčík, což vede ke zlepšení pH půdy a dochází k vyšší vitálnosti rostlin.

Na co si dát největší pozor při vysazování a při péči o živý plot?

Není vhodné vysazovat živé ploty při vysokých letních teplotách. Ve velkých vedrech by mohl uschnout kořenový systém rostliny. Dávejte si pozor na vzdálenost dřevin. Dřeviny živého plotu musí být blízko sebe. Ideálně tři sazenice na metr u vysokých plotů a čtyři sazenice na metr u nízkých živých plotů. Zároveň je potřeba pohlídat, aby se na sebe jednotlivé rostliny živého plotu na sebe příliš nelepily. V opačném případě může dojít k usychání keřů. Neméně důležitou součástí péče o živé ploty je dostatečná zálivka. Suché léto sice nemůže ublížit Ptačímu zobu nebo Pámelníku, ale naopak může zničit smrky, které jsou na sucho citlivé. Vždy tedy dostatečně zalévejte.

Živý plot poskytuje dostatek soukromí

Jak se o živý plot správně starat?

Správná péče o živý plot sebou nese nutnost pořídit si kvalitní vybavení. Sázejte vždy na kvalitu. Kvalitní nářadí je potřebné pro zastřihávaní živého plotu. Na stříhání živých plotů lze použít klasické zahradní nůžky, ale můžete si i pomoci díky elektrickým, akumulátorovým nebo motorovým nůžkám.

Každý živý plot vyžaduje trochu jiné nůžky. Na malé plochy vám postačí malé zahradní nůžky, pokud nemáte živým plotem obehnaný celý dům a stříhání by vám zabralo několik dnů. U vyšších plotů si pomůžete díky nůžkám s teleskopickou rukojetí. Elektrické nůžky na živý plot jsou vhodné všude, kam dosáhne jejich kabel. Při rozsáhlém systému živých plotů využijte spíše akumulátorové nůžky. Aku nůžky na živý plot vám udělají ze stříhání živých plotů radost. Pochopitelně je důležité, aby nebyly žádné nůžky nijak tupé.

Důležité je období stříhání živých plotů. Živý plot byste neměli stříhat kdykoliv. Stále zelené dřeviny stříhejte na konci srpna a září. U listnatých rostlin se držte stříhání v časném jaru. Živé ploty nestříhejte v období hnízdění ptáků. Vedle toho se držte zásady, že základna živého plotu musí být širší, než jeho vršek. Dolní partie by v opačném případě postrádaly světlo.

U hnojení živých plotů si hlídejte správné dávkování. Především u rozpustných hnojiv se vyvarujte hnojení na konci léta a na podzim. Čerstvě vysazený živý plot je potřeba mulčovat. Mulčováním zajistíte ochranu kořenů před vysycháním a před výkyvy teplot. V zimě můžete mulčovací kůru přidat, pomůže při ochraně proti holomrazům.

Závěr a doporučení výsadby živých plotů

Živé ploty dokážou plnit vedle skvělého estetického dojmu také skvělou roli ochránce soukromí. Přes živé ploty nejde vidět z cesty, budete ochráněni před prachem z projíždějících aut a budou zajišťovat i vlhkost zahrady, včetně „čištění“ vzduchu. Živé ploty jsou ideálními pomocníky kolem bazénů nebo zahradních sprch. Výhodou je, že můžete mít sprchu klidně vedle sousedů, ale pokud budete mít správně hustě vysazený živý plot, nepůjde na vás z jejich zahrady vidět. Navíc nebudete potřebovat kromě počátečního nákupu rostlin v dalším období nic zásadního. Stačí kvalitní zahradní nůžky a hnojivo.

Napsat komentář